top of page

Odgušenje vertikale zgrade - saveti vodoinstalatera

servisvodoinstalat

agušenje vertikale zgrade, odnosno kanalizacije koja se proteže kroz sve spratove i odvodi otpadne vode, može biti pravi noćni mora za stanare. Problem koji se javlja najčešće ne donosi samo neprijatne mirise, već može uzrokovati i ozbiljna oštećenja objekta, kao i neplanirane troškove popravki. U ovom tekstu ćemo detaljno razmotriti uzroke zagušenja vertikale, preventivne mere, kao i šta možete preduzeti dok čekate dolazak stručnjaka. Pored toga, podelićemo i jednu anegdotu koja može poslužiti kao upozorenje šta sve može poći po zlu kada zagušenja kanalizacije nisu na vreme rešena.


Odgušenje kanalizacije radimo 00-24h

Uzroci zagušenja vertikale zgrade

Vertikalni odvodi se nalaze u svim višespratnim zgradama i služe za oticanje otpadnih voda sa viših spratova prema glavnom kanalizacionom sistemu. Iako se čini da su vertikalne cevi jednostavan sistem koji radi bez problema, one su podložne zagušenjima zbog nekoliko faktora. Evo najčešćih uzroka:

  1. Masnoće i ulja – Jedan od najčešćih uzroka zagušenja u kanalizaciji je nakupljanje masti i ulja. Bilo da je reč o ulju koje koristimo u kuhinji ili o mastima koje se izlučuju iz ljudskih tela, ove supstance se vremenom talože unutar cevi. Zbog svoje prirodne sklonosti da se lepe za površine, masnoće formiraju slojeve koji ometaju protok otpadnih voda. To stvara začepjenje koje se može pogoršati ako se ne rešava na vreme.

  2. Nepravilno bacanje predmeta u WC šolju – Neke stvari, koje se čine bezopasnim, zapravo mogu izazvati ozbiljne blokade. Na primer, vlažne maramice, higijenski ulošci, papirne salvete i ostali proizvodi za jednokratnu upotrebu koji nisu predviđeni za kanalizaciju mogu stvoriti pravi čep u cevima. Iako mnogi veruju da su ove stvari sigurne za bacanje u WC, to nije slučaj. Ovi materijali ne razlažu se brzo, pa se talože i vremenom stvaraju blokade.

  3. Strani objekti – Deca koja igraju u WC-u, domaći ljubimci koji prebacuju igračke u WC šolju, pa čak i nepažljivi odrasli koji slučajno bace stvari u toalet – sve ovo može uzrokovati zagušenje. Mnogi korisnici kanalizacije nisu svesni da čak i male stvari poput plastičnih čepova ili komadića plastike mogu izazvati ozbiljne blokade.

  4. Starenje sistema – Kao i svaki drugi sistem u zgradi, kanalizacija se s vremenom troši. Stare cevi mogu postati sklone koroziji, stvarajući neravne površine na kojima se talože naslage. Ove naslage usporavaju protok vode i mogu dovesti do zagušenja.

  5. Nepravilna ugradnja – Nekada zagušenja nisu rezultat svakodnevnog života, već grešaka prilikom ugradnje sistema. Loše postavljene cevi, nepravilni nagibi ili pogrešno izabrani materijali mogu doprineti stvaranju blokada.


Preventiva – Kako sprečiti zagušenje vertikale?

Prevencija je ključ u održavanju vertikalnih odvoda u ispravnom stanju. Ulaganje u prevenciju može vam uštedeti mnogo vremena, truda i novca. Evo nekoliko saveta:

  1. Redovno čišćenje i održavanje – Prvo i osnovno pravilo je redovno čišćenje kanalizacijskih cevi. Iako se ne vidi, unutrašnji zidovi cevi vremenom se prekrivaju slojem naslaga koje mogu dovesti do uskog protoka. Svakih nekoliko meseci možete koristiti komercijalne proizvode za čišćenje cevi ili prirodne rastvore poput sode bikarbone i sirćeta. Ovi rastvori pomažu u rastvaranju manjih naslaga i sprečavaju taloženje.

  2. Izbegavajte bacanje stranih predmeta u WC – Nikada ne bacajte u WC vlažne maramice, uloške, plastične predmete i druge predmete koji nisu predviđeni za kanalizaciju. To je osnovno pravilo za sprečavanje zagušenja.

  3. Instalacija filtera na odvodima – Postavite filtere na odvode u kuhinjama, kupatilima i tuševima. Ovi filteri će zadržati veće čestice i sprečiti da otpad dospe u kanalizaciju.

  4. Kontrola mastiju i ulja – Nikada ne bacajte ulje i masnoću u WC, kadu ili umivaonik. Umesto toga, koristite posude za prikupljanje viška masnoće koju možete kasnije odložiti na siguran način.


Šta možete uraditi dok čekate vodoinstalatera?

Zagušenje vertikale zgrade može biti hitan problem, ali postoje koraci koje možete preduzeti dok čekate dolazak profesionalnog vodoinstalatera:

  1. Upotreba usisivača za vodu – Ako je došlo do nagomilavanja vode u WC-u ili kupatilu, možete koristiti usisivač za vodu (ako ga imate) kako biste uklonili višak vode. Ovaj korak može olakšati rad vodoinstalatera, jer će se smanjiti nivo vode, a instalater će moći da se fokusira na sam uzrok zagušenja.

  2. Upotreba prirodnih rastvora – Ako je zagušenje manje ozbiljno, možete pokušati da koristite mešavinu sode bikarbone i sirćeta. Ova kombinacija može pomoći u rastvaranju manjih naslaga u cevima. Ostavite da odstoji 30 minuta i potom isperite toplom vodom.

  3. Nikako ne koristite previše hemikalija – Dok hemikalije za odgušenje mogu biti efikasne, prekomerna upotreba može oštetiti cevi i izazvati još veće probleme. Ako se odlučite za hemijske proizvode, pratite uputstvo i koristite ih u umjerenim količinama.


Anegdota: Kad je strpljenje presudno

Jedan naš klijent, gospodin Marko, doživeo je pravu noćnu moru sa zagušenjem vertikale. Njegova zgrada je imala 10 spratova, a vertikalni odvod je bio pun naslaga koje su se nagomilavale tokom godina. Jednog jutra, usled velikih padavina, kanalizacija je počela da poplavljuje njegov stan. Njegov prvi pokušaj da reši problem bio je korišćenje kemijskih rastvora. Nažalost, preterao je sa hemikalijama, što je dovelo do oštećenja cevi na nekoliko spratova. Posledice su bile ozbiljne – osim što je morao da plati popravljanje cevi, morao je da plati i dodatne troškove za sanaciju štete izazvane poplavom.

U ovom slučaju, gospodin Marko je naučio važnu lekciju – uvek je bolje pozvati stručnjaka i ne pokušavati da rešavate ozbiljan problem bez potrebnog znanja i opreme.


Šta nikako ne biste smeli da radite?

  1. Nemojte koristiti metalne žice ili oštre predmete – Prilikom pokušaja da rešite blokadu, nikako ne koristite metalne žice, štake ili druge oštre predmete. Ove stvari mogu oštetiti unutrašnjost cevi, što može izazvati ozbiljnije probleme.

  2. Nemojte koristiti agresivne hemikalije – Agresivni hemijski proizvodi mogu oštetiti cevi i izazvati veće blokade. Uvek se konsultujte sa profesionalnim vodoinstalaterom pre nego što koristite ove proizvode.

  3. Nemojte ignorisati problem – Iako ponekad zagušenje može izgledati kao manji problem, ignorisanje može dovesti do ozbiljnih posledica. Ako primetite da voda ne otiče ili se pojavljuju neugodni mirisi, odmah pozovite stručnjaka.


Vertikalni odvodi su ključni za pravilno funkcionisanje kanalizacije u zgradama, a njihovo redovno održavanje i pažljivo korišćenje mogu sprečiti ozbiljna zagušenja. Ako dođe do problema, nemojte paničiti – pozovite profesionalnog vodoinstalatera, ali u međuvremenu budite oprezni sa hemikalijama i drugim sredstvima za odgušenje. Prevenirne mere, kao što su redovno čišćenje i odgovorno ponašanje u vezi sa kanalizacijom, mogu vam pomoći da izbegnete mnoge probleme u budućnosti.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page